Wniosek o wydanie wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów i budynków

1. Wniosek o udostępnienie materiałów powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz formularz uszczegóławiający wniosek, należy złożyć na formularzu stanowiącym załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 28 lipca 2020 r. w sprawie wzorów wniosków o udostępnienie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, licencji i Dokumentu Obliczenia Opłaty, a także sposobu wydawania licencji. Starosta sprawdza kompletność wniosku.
  2. W przypadku braków wzywa się Wnioskodawcę do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania. W przypadku nieuzupełnienia wniosku we wskazanym terminie, sprawa pozostaje bez rozpatrzenia.

Wniosek w pliku Excel

Pobierz wniosek w postaci pliku Excel typu .xlsx

Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, ul. Ks. dr Bolesława Domańskiego 2, pokój 117, tel.: 59 822 88 17, geodezja@powiatbytowski.pl

Zgodnie z art. 40a ust. 1 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne „organy prowadzące państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny udostępniają materiały odpłatnie".

Wysokość opłat określa się na podstawie załącznika do ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Pobranie opłaty następuje przed wydaniem dokumentów.

Niezwłocznie.

1. Starosta udostępnia informacje zawarte w operacie ewidencyjnym w formie:

-     wypisów z rejestrów, kartotek i wykazów tego operatu;

-     wyrysów z mapy ewidencyjnej;

-     kopii dokumentów uzasadniających wpisy do bazy danych operatu ewidencyjnego;

-     plików komputerowych sformatowanych zgodnie z obowiązującym standardem wymiany danych ewidencyjnych;

-     usług, o których mowa w art. 9 ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej.

1. Starosta udostępnia dane ewidencji gruntów i budynków zawierające dane podmiotów oraz wydaje wypisy z operatu ewidencyjnego, zawierające takie dane, na żądanie:

-    właścicieli oraz osób i jednostek organizacyjnych władających gruntami, budynkami lub lokalami, których dotyczy udostępniany zbiór danych lub wypis;

-    organów administracji publicznej albo podmiotów niebędących organami administracji publicznej, realizujących, na skutek powierzenia lub zlecenia przez organ administracji publicznej, zadania publiczne związane z gruntami, budynkami lub lokalami, których dotyczy udostępniany zbiór danych lub wypis;

-    operatorów:

a) sieci, w rozumieniu ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych,

b) systemu przesyłowego, systemu dystrybucyjnego oraz systemu połączonego, w rozumieniu ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne;

-    innych podmiotów, które mają interes prawny w tym zakresie.

• ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne,
  • rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 28 lipca 2020 r. w sprawie wzorów wniosków o udostępnienie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, licencji i Dokumentu Obliczenia Opłaty, a także sposobu wydawania licencji,
  • rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków i Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 29 listopada 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków,
  • ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego,
  • rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

1. W przypadku sporu dotyczącego zakresu udostępnianych materiałów zasobu lub wysokości należnej opłaty, właściwy organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej wydaje decyzje administracyjną.
  2. Wniesienie odwołania od decyzji w sprawie ustalenia wysokości opłaty za udostępnianie materiału zasobu nie wstrzymuje udostępnianie tych materiałów, pod warunkiem uiszczenia opłaty w wysokości ustalonej w zaskarżonej decyzji.
  3. W przypadku gdy w wyniku rozpatrzenia odwołania lub ponownego rozpatrzenia sprawy na skutek wyroku sądu administracyjnego wysokość opłaty zostanie zmniejszona, nadpłata podlega zwrotowi wraz z odsetkami ustawowymi.